وبلاگستان

۲۵ سال گذشت...به همین سادگی

تا روزها، می‌توانستی غم و افسردگی را در چهره‌های پیر و جوان ببینی و لمس کنی.

نظام جمهوری اسلامی، ضربه بزرگ خود را به بختیاری‌ها وارد کرده بود، اما این پایان کار، نبود…

در همان مدت محدود کارآموزی، می‌شد فهمید که قرار است سدهایی در منطقه ساخته شود. بسیاری از اهالی خیال می‌کردند که هدف دولت هاشمی رفسنجانی، توسعه و آبادانی و سازندگی است…حتی وقتی برای نقشه‌برداری یکی از سرشاخه‌های کارون رفته بودیم، اهالی روستا به این خیال که مهندسان اعزامی دولت هستیم، از ما استقبال کردند…

امروز، ۲۵ سال از آن روزگار گذشته است…

هاشمی رفسنجانی، نه‌تنها در مرگ دکتر بختیار، که در مرگ تدریجی سرزمین بختیار نقشی محوری داشته است.

امروز، او به دنبال انتقال آب سرشاخه‌های کارون از چهار محال و بختیاری به کرمان است.

تصویر نیک آهنگ

۱۰:۴۸

۱۷

مرداد

۱۳۹۵

خفتن تا کی؟

بیش از ۹ ماه است که روی مساله خشک‌سالی و بحران آب متمرکز شده‌ام، و البته آین کار را فراتر از وظیفه‌ می‌دانم و می‌بینم. آینده ایران‌زمین با سستی و کاهلی بیشتر ساکنانش جز نابودی نیست و همهما در قبال این آب و خاک، وظیفه‌ای داریم.

ایران‌زمین، فرسوده شده و اگر نجاتش ندهیم، جایی برای زیست آیندگان نخواهد بود. فکر نکنیم همه کارها را باید دولت انجام دهد. دولتی که دلش به حال هم‌وطنان  غیر شیعه سیستان و بلوچستان و خوزستان و کردستان و کرمانشاه نسوخته، دولتی که حق انتخاب شهروندان را به بازی می‌گیرد و تنها انتخابی که برایش مهم است، رای به دختر صفدر حسینی و امثال او است چه مرجعی می‌تواند باشد؟

تصویر نیک آهنگ

۰۸:۳۹

۱۵

تير

۱۳۹۵

بیداری کروبی: بهتر از خواب‌زدگی خاتمی و شرکا

۱۶ سال گذشته از حکم حکومتی خامنه‌ای، ۱۱ سال گذشته از تجربه تلخ انتخابات ۸۴،  ۷ سال بعد از انتخابات پر از سوال ۸۸ و ۵ سال بعد از آغاز حبس، کروبی حرفی را زد که باید می‌زد.

شاید انتظار من نوعی از کروبی بیشتر از این حرف‌ها باشد. اما شیخ نشان داد حاضر نیست مثل روحانی جلوی مقام ولایت قد خم کند و مثل هاشمی رفسنجانی به خاطر یک توئیت اضافه به غلط کردن بیافتد و همچون خاتمی، چه در سال ۹۰ کورکورانه در دماوند رای دهد و یا امسال خوشحالی کند از رای مردم به رهبری.

​اگر آیت‌الله منتظری نزد بسیاری از مخالفان رژیم هوادارانی دارد، برای سخنرانی‌ها و جوک‌هایی نیست که درباره او گفته شده؛ برای ایستادن مقابل جریانی است که اعدام‌های ۶۷ را هدایت کرد. منتظری ایستاد، و کنارش گذاشتند؛ بقیه سکوت کردند، برای مدتی طولانی‌تر ماندنی شدند.

تصویر نیک آهنگ

۰۷:۳۵

۲۳

فروردين

۱۳۹۵

صدای آمریکا، تشکر تشکر

اگر نمی‌دانید پس بدانید به کوری چشم حقیقت، جمهوری مقدس مورد قبول و اعتماد اکثریت قاطع مردم ایران است. عزیزان در بخش فارسی بی‌بی‌سکینه و همتای آن در آمریکا تلاش شبانه روزی می‌کنند تا این موضوع را به گوش مردم ایران برسانند تا آنها هم بدانند.

الطاف و مراحم بی‌بی‌سکینه به اندازه‌ای می‌باشد که زبان از تمجید آن قاصر است،  ولی هنوز می‌شود از این‌همه دل‌سوزی بخش فارسی صدای امریکا برای مردم ایران تقدیر کرد و با صدای بلند داد زد: «صدای آمریکا، تشکر تشکر»!

تصویر بل بلی گوش

۱۳:۵۲

۱۶

فروردين

۱۳۹۵

ممنوع المبال، به موجب «مرقانونی»

دیدم در نشریه یک آدم پدر آمرزیده ای نوشته است:

«فرصت‌ها و چالش‌های رئیس جمهور ایران پس از انتخابات، مردم به روحانی رای اعتماد دادند.»

درحاشیه آن نوشتم:

والله دروغ چرا؟ فعلا که موضع روحانی ضعیف ترازپیش از انتخابات هم شده است. حتا سریک مساله ساده نیز بین ایشان و سخنگوی قوه قضائیه توافق نمی‌شود. یکی می‌گوید طرف صدا و سیمایش در حصراست و عروسی هم نباید برود، درختم مادر وخواهرش هم نباید شرکت کند وبزرگان قوم هم درگذشت خانم والده مکرمه ایشان را به خواهر محترمانه شان تسلیت می‌دهند، اما اصلا عنایتی به خود صاحب عله نمی‌کنند که مبادا حمل بر منت کشی رشیدم بشود!

تصویر عبید سن خوزانی

۲۲:۲۶

۲۵

اسفند

۱۳۹۴

تکامل منفی «خاتمی»: از «اصلاحات» تا «اعتدال»

می‌گویند سید محمد خاتمی  لیست‌ نمایندگان خبرگان «یاران امید و اعتدال» را تایید کرده است. این تایید، مسوولیتی اخلاقی هم بر روی دوش او می‌گذارد و هم روی دوش حامیان و تبلیغ کننده‌های این فهرست.

سید محمد خاتمی کسی است که در سال ۱۳۷۷، دری نجف‌آبادی را برکنار کرد.  خاتمی، قول داد پرونده قتل‌های زنجیره‌ای را تا آخر دنبال کند و با مردم کشور در میان بگذارد. 

سید محمد خاتمی، اما، چنین نکرد. حالا او حضور دری نجف‌آبادی را در لیست «یاران اعتدال» تایید می‌کند...

تصویر نیک آهنگ

۰۳:۲۵

۲۴

اسفند

۱۳۹۴

ایران از دست می‌رود

ظلمی که اینان امروز می‌کنند، اثرش را فردا یا خودشان می‌بینند، یا متاسفانه فرزندان و نسل‌های دیگرشان. آنها چه گناهی کرده‌اند جز داشتن والدینی که واقعیت را نخواستند ببینند؟

واقعیت این است که به اندازه لازم،  مردمان مسوولی نیستیم. به سرزمین‌مان عشق نمی‌ورزیم. به خاک و آب وطن اهمیتی نمی‌دهیم.

هزاران هزار جوان ایرانی برای حفظ یک وجب خاک جان داده‌اند، اما برای حفاظت از خاکی که فرسایش می‌یابد، از آبی که فردا می‌تواند فرزندانمان و نوادگان‌مان را از مرگ نجات دهد، هیچ کاری نمی‌کنیم.

شاید در باره سیاست، متفاوت فکر کنیم. 

شاید نگاه‌مان به آینده متفاوت باشد.

شاید...

اما چیزی که عوض نمی‌شود، علاقه‌مان و توجه‌مان به ایران است. حداقل تا حدی هنوز دوستش داریم!

تصویر نیک آهنگ

۰۵:۳۸

۱۳

اسفند

۱۳۹۴

تمرین دموکراسی؟ آن‌هم با رای به جنایت‌کار؟

هیچ‌کس را نمی‌توان و نباید بابت رای به این و آن، مجازات کرد. از حق رای هر انسانی باید دفاع کرد. اما حق اعتراض به حمایت از جنایت‌کاران را هم باید پاس داشت.

هیچ انسانی کامل و منزه نیست. همه انتخاب‌ها و اشتباه‌های خودشان را کرده‌اند و در عمل، انسان ایده‌آل وجود ندارد. با این همه، انسان‌ها ایده‌آل‌هایی دارند و به راحتی نمی‌توانند پست‌ترین جنایت‌کاران را منزه و شایسته احترام بخواهند. این‌که گروهی که خود را «روشن‌فکر» می‌خوانند، به جای جستجوی حقیقت و عیان کردن واقعیت، به ماست‌مالی جنایت‌پیشه‌گان همت می‌گمارند، جز شراکت در جنایت چه نامی دارد؟

تصویر نیک آهنگ

۰۸:۲۹

۰۶

اسفند

۱۳۹۴

فحشای سیاسی

وقتی جماعتی که خود را به خطا، روشن‌فکران حوزه عمومی می‌نامند و جماعتی نادان تحت تاثیرشان هستند، و از دارندگان فکر و اندیشه می‌خواهند به هاشمی رفسنجانی، ری‌شهری و دری نجف‌آبادی رای دهند، باید شک کنیم که نرخ فحشای سیاسی چرا اینقدر پایین آمده...

در نظر بگیرید که محمدی ری‌شهری در سال‌های ۶۹ تا ۶۸، عامل مرگ چند انسان بی‌گناه بوده است؟ البته اینکه پادوهای سعید حجاریان، معاون ری شهری در دهه ۶۰ خواستار رای به او باشند، نباید چندان مخاطب خاص را متعجب کند، اما مخاطبان عادی که منابع لازم برای تحقیق و بررسی را در اختیار ندارند چه گناهی کرده‌اند؟

در نظر بگیرید که کسی، دری نجف‌آبادی را به نحوی مسوول قتل‌ نویسندگان بداند، بعد سال‌ها بعد از مرد بخواهد به او رای بدهند.

تصویر نیک آهنگ

۰۰:۴۴

۲۸

بهمن

۱۳۹۴

خامنه‌ای: کسی که نظام را قبول ندارد، در انتخابات شرکت کند- گنجی: «نه» به خامنه‌ای از طریق مشارکت!

وقتی اکبر از کنفرانس برلین بازگشت، می‌دانستیم پس از کودتای مطبوعاتی رهبری و همراهی مرتضوی، گنجی مهمان اوین خواهد بود. کتابش در کیفم بود و امضایش را گرفتم که حداقل تاریخ بازداشتش ثبت باشد برای روزگاری دیگر. اما باور کنید داروخانه‌چی‌ها هم نتوانستند خط او را بخوانند. من حدس می‌زنم بخش اعظم محکومیت آن زمان او اگر از پیش تعیین شده نبود، به خاطر ناخوانا بودن خطش بود!

گنجی در زندان تحول شد، یا لا‌اقل اینچنین به نظر می‌آمد. مانیفست بیرون داد...وقتی در سال ۱۳۸۵ برای همیشه از ایران خارج شد، امیدوار بودیم بتواند نقشی قوی‌ در خارج از کشور بازی کند و نظام را به چالشی جدی بکشد. نخستین باری که نا امیدم کرد، وقتی بود که دیدم حاضر نیست در باره همه فعالیت‌های وزارت اطلاعات حرف بزند...گویی فقط قرار بوده به بخشی از اعمال بپردازد. احساس کردم در چارچوب یک پروژه عمل کرده و بس.

تصویر نیک آهنگ

۰۹:۳۴

۱۸

بهمن

۱۳۹۴

صفحه‌ها

Subscribe to RSS - وب‌نوشت‌ها