انتقاد وزیر کابینه روحانی از دولت روحانی

قاضی‌زاده هاشمی: طرح تحول سلامت هم مانند یارانه نقدی شد

هم‌زمان با انتقاد وزیر بهداشت روحانی از بخشی از سیاست‌های طرح تحول سلامت در دولت یازدهم، برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب حمله به او را آغاز کرده‌اند.

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت دولت روحانی، روز ششم آذرماه در مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران، بخشی از نحوه اجرای طرح تحول سلامت را زیر سوال برد. حسن روحانی پیشتر این طرح را مایه افتخار دولت خوانده بود.

به گزارش ایلنا، قاضی‌زاده هاشمی درباره مشکلات طرح تحول سلامت گفت: «اولین اشتباه این است که دولت احساساتی شده و گفت که همه مردم را بیمه می‌کنیم. در اینجا هم دارا و هم ندار بیمه شدند و این مثل یارانه نقدی شد».

وی با اشاره به کسری بودجه در این طرح، اظهار کرد: «پیشنهاد من این بود که چهار تا پنج دهک اول بیمه شوند. عدد مشخص شده ۵ میلیون نفر بود و منابع آن ۵۵۰ میلیار تومان پیش‌بینی شده بود... دوستان ۱۰ الی ۱۱ میلیون نفر را بیمه کردند و سرانه این بیمه برای کسی که ۳۰ سال سابقه قدمت دارد و با کسی که امروز دفترچه می‌گیرد؛ یکی بود و این بود که ما دچار کسری بودجه شدیم».

ایلنا نوشت: «این مطالب در حالی از سوی وزیر بهداشت دولت یازدهم بیان می‌شود که رئیس دولت در جشن بیمه سلامت، بیمه همگانی را یکی از ملزومات، در کنار اجرای طرح تحول سلامت خوانده بود».

حسن روحانی گفته بود: «به نقطه‌ای رسیده‌ایم که ما امروز می‌توانیم بگوییم؛ خوشبختانه تمام ایرانیان صاحب دفترچه بیمه درمانی هستند. این افتخار برای شما ملت ایران است و دولت هم به عنوان خادم مردم در این افتخار خودش را سهیم و شریک می‌داند».

گفتنی است که خبرگزاری ایلنا، نزدیک به طیف اصلاح‌طلب حکومتی و از حامیان دولت روحانی، با انتخاب تیتر «قالیباف و وزیر بهداشت، دست در دست یکدیگر» برای یک گزارش که هم‌زمان منتشر شد، تلویحا نارضایتی خود را از حضور حسن قاضی‌زاده هاشمی در کنار یکی از رقبای اصلاح‌طلبان در صحنه سیاسی، ابراز کرد.

۴.۲