کشتار بزرگ؛ پاریس در وحشت

حداقل ۱۵۳ نفر و بر اساس برخی گزارش‌ها، نزدیک به ۲۰۰ نفر کشته شده‌اند

کشتار بزرگ؛ پاریس در وحشت
پس از کشتار ۷ ژانویه ۲۰۱۵ در دفتر نشریه شارلی ابدو، فرانسه و جهان یک بار دیگر در وحشت فرو رفته است؛ سلسله گروگان‌گیری‌ها، انفجارها و تیراندازی‌هایی در پاریس، به کشته شدن حداقل ۱۵۳ نفر انجامیده است.

در آخرین ساعات روز جمعه ۱۳ نوامبر به وقت پاریس، و در حالی که مردم در گوشه و کنار فرانسه، در حال تماشای مسابقه فوتبال دوستانه تیم‌های ملی فرانسه و آلمان بودند، در سلسله گروگان‌گیری‌ها، انفجارها و تیراندازی‌هایی در ۶ نقطه مختلف از پایتخت فرانسه، حداقل ۱۵۳ نفر و بر اساس برخی گزارش‌ها، نزدیک به ۲۰۰ نفر کشته شده‌اند. خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور گزارش داده  که بیش از ۲۰۰ نفر نیز در مجموعه حملات در پاریس زخمی شده‌اند که حال ۸۰ نفر از آنها وخیم اعلام شده است.

به گفته مقام‌های امنیتی فرانسه، این انفجارها در یک رستوران و یک سالن نمایش با نام باتاکلان (Bataclan) رخ داده و بیش‌ترین کشتار، مربوط به سالن نمایش باتاکلان است که حداقل ۱۰۰ نفر فقط در این سالن کشته شده‌اند.

همچنین در نزدیکی استادیوم «استد دو فرانس»، محل برگزاری بازی دوستانه فوتبال بین تیم‌های ملی آلمان و فرانسه نیز ۲ انفجار رخ داده است؛ فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه هم در حال تماشای این مسابقه بوده و از صحنه خارج شده است. فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان نیز در این استادیوم حضور داشته. پلیس فرانسه گفته که یکی از این انفجارها ناشی از بمبی بوده که در یک میخانه کار گذاشته شده بود.

هنوز به‌طور رسمی، متهمان اصلی این کشتار اعلام نشده، اما بر اساس گزارش برخی رسانه‌ها پلیس دو نفر از گروگان‌گیرها را کشته است و انگشت اتهام، به‌سوی گروه‌های جهادی - اسلامی و داعش نشان رفته و برخی گزارش‌ها نیز حاکی از شنیده شدن صدای «الله اکبر» در هنگام تیراندازی‌هاست. همچنین خبرگزاری فرانسه از قول یک شاهد عینی گفته است یکی از مهاجمان در سخنان خود به اقدامات نظامی فرانسه در سوریه اشاره کرده است. همچنین بر اساس برخی گزارش‌ها گروه دولت اسلامی (داعش) مسوولیت حملات را به عهده گرفته و آن را یازدهم سپتامبر فرانسه نامیده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک فرمانده پلیس فرانسه گزارش داده که به نظر می‌رسد تمامی مهاجمان کشته شده باشند.

به دنبال این انفجارها، ریاست جمهوری و دولت فرانسه، با اعلام وضعیت اضطراری، کلیه مرزهای فرانسه را بسته اعلام کرد و رفت و آمد در تمام بزرگراه‌ها متوقف شده است. همچنین پلیس از مردم خواسته در خانه‌های خود بمانند و خارج نشوند؛ به گزارش خبرگزاری‌ها بیش از ۱۵۰۰ عضو ارتش فرانسه، به صورت فوق‌العاده فرا خوانده شده و برای برقراری امنیت در پاریس استقرار یافته‌اند. فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه گفته است: ملت فرانسه می‌داند در مواجهه با وحشت چگونه از خود دفاع کند، چگونه اراده و توانایی‌های خود را به کار بگیرد و چگونه بار دیگر تروریست‌ها را شکست دهد.

باراک اوباما ، رئیس‌جمهور ایالات متحده نیز در واکنش به حملات فرانسه گفته است: این حمله نه تنها علیه فرانسه، بلکه علیه بشریت است. وی همچنین گفته: به مردم فرانسه می‌گوییم در کنار شما هستیم و در مقابل تروریسم ایستاده‌ایم.

در واکنشی دیگر، شهرداری پاریس اعلام کرد فردا شنبه، تمامی مراکز خدمات شهری، مدارس، ورزشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، موزه‌ها و فروشگاه‌های عرضه مواد غذایی در پاریس تعطیل خواهد بود.

بر اساس گزارش‌ها، مردم فرانسه با حضور در خیابان‌های پاریس، پلاکاردهایی به دست دارند که روی آنها نوشته شده است: «نترسیده‌ایم».

در همین حال، به گزارش بی‌بی‌سی، رسانه‌های فرانسه می‌پرسند که آیا پاریس خواهد توانست اجلاس سران برای بررسی تغییرات اقلیمی را که قرار بود چند هفته دیگر برگزار شود را میزبانی کند؟ همچنین فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه، شرکت خود در اجلاس گروه هشت در ترکیه را لغو کرده است.

این حملات، در آستانه سفر روحانی به پاریس صورت گرفته است. سفری که طبق برنامه، قرار است ۴ روز دیگر صورت بگیرد؛ جمهوری اسلامی یا فرانسه هنوز در مورد تغییر احتمالی برنامه این سفر، خبری منتشر نکرده‌اند. پیش از این، نهاد ریاست جمهوری فرانسه در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود فرانسوا اولاند در تاریخ ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) میزبان رئیس جمهور ایران خواهد بود. سفری که به گزارش خبرگزاری‌ها، پیش از پرواز روحانی به پاریس حاشیه‌ساز شده، وقتی تیم پروتوکل روحانی با قرار گرفتن شیشه و لیوان شراب روی میز مخالفت کرده‌اند و گفته‌اند از گوشت حلال هم خبری نیست.

در حمله مسلحانه به دفتر نشریه «شارلی‌ابدو» در ژانویه ۲۰۱۵ نیز، ۱۲ نفر کشته و ۱۰ نفر زخمی شدند. این حمله باعث وحشت سراسری در فرانسه شد و با محکومیت شدید در جهان مواجه شد. بنا بر ویدیو آپلود شده در یوتیوب از لحظه تیراندازی، این افراد با فریاد «الله اکبر» اقدام به کشتن کارکنان این نشریه کردند و به گفته شاهدان با فریاد «ما انتقام پیامبرمان را گرفتیم» و «شارلی‌ابدو را کشتیم» محل را ترک کردند.

=============================‬

لینک صفحات «خودنویس» در شبکه‌های اجتماعی (تلگرام، فیس‌بوک، توییتر، گوگل‌پلاس):

«خودنویس»، رسانه خود شما و «رسانه صداهای خاموش» است؛ در شبکه‌های اجتماعی با افتخار، میزبان شما هستیم؛ همراهی شما گامی است در جهت آزادی و گسترش آگاهی:

تلگرام:
https://telegram.me/khodnevis1

فیس‌بوک:
https://www.facebook.com/khodnevis1

توییتر:
https://twitter.com/khodnevis_org

گوگل‌پلاس:
https://plus.google.com/+KhodnevisTechnevis

۵