بازداشت «شبکه نفوذ» توسط اطلاعات سپاه

بازداشت «شبکه نفوذ» توسط اطلاعات سپاه
خبرگزاری امنیتی تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران از «بازداشت تعدادی از اعضای شبکه نفوذی وابسته به دولت‌های آمریکا و انگلستان در کشور از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران» خبر داد

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی هفته جاری، چند تن از اعضای شبکه نفوذی همکار با دولت‌های متخاصم غربی را که در فضای مجازی و مطبوعات کشور فعال بودند، بازداشت کرد.

بر اساس این گزارش، این اقدام پس از ماه‌ها رصد مستمر اطلاعاتی و اشراف همه جانبه به ابعاد فعالیت‌های این شبکه انجام شده است. اقدامات و تحولات بعدی در این حوزه متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

همچنین تلویزیون جمهوری اسلامی از بازداشت یک تبعه آمریکایی - لبنانی به اسم «نزار ذاکا» در ایران خبر داده؛ بر اساس این گزارش، وی «پیوندهای عمیقی با جامعه اطلاعاتی و نظامی آمریکا داشته است». برخی منابع، اتهام نزار ذاکا را «جاسوسی» اعلام کرده‌اند.

بعد از توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و قدرت‌های جهانی، کلیدواژه «نفوذ» به یکی از واژگان اصلی در سخنرانی‌ها و بیانیه‌های رهبر جمهوری اسلامی تبدیل شده است و در رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی، به‌ویژه صداوسیما نیز بر این ادبیات تاکید خاصی می‌شود.

به تازگی، سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز با استناد به سخنان و دیدگاه‌های علی خامنه‌ای، مذاکره با آمریکا را معادل «نفوذ» دانست و بیان داشت: «اگر این باور در فکر مردم ایجاد شود که در مساله هسته‌ای توافق شد، پس در مسایل دیگر هم می‌شود توافق کرد، این یک خطر و فتنه است».

جعفری ادامه داد: «در فضای جدید، نگاه و گرایش برخی مسولین، به سمت اطمینان به غرب و لیبرالیسم است. این نگاه از اول انقلاب نیز وجود داشته که معتقد است در موضوعات دیگر هم باید با امریکایی‌ها مذاکره کنیم و حضرت آقا این موضوع را بزرگترین تهدید می‌دانند».

فرمانده کل سپاه گفت: «طبق فرمایش رهبری، مذاکره با امریکا همه‌اش برای ما ضرر است و آن‌ها با مذاکره به‌دنبال نفوذ هستند».

نیک‌آهنگ کوثر، سردبیر خودنویس، روز گذشته با انتشار یادداشتی در همین زمینه، با عنوان «خطای محاسباتی پروپاگانداکاران روحانی در خارج»، ضمن پیش‌بینی بسته‌تر شدن فضای سیاسی و اجتماعی کشور و دستگیری‌های گسترده‌تر نوشت:

سخنان سردار جعفری، فرمانده کل سپاه یک هشدار است. او می‌گوید که رهبر جمهوری اسلامی، نگاه مثبت برخی مسوولان نسبت به توافق با آمریکا در موارد غیرهسته‌ای را بزرگ‌ترین تهدید می‌داند. به این ترتیب، می‌توان منتظر سری جدید پرونده‌سازی‌ها بود. دستگیری عیسی سحرخیز که گاه امیدوارانه به حرکت ظریف و روحانی می‌نگریست، نشانه خوبی برای دوستانش در دولت روحانی نیست. از سوی دیگر، بازداشت احسان مازندرانی، همکار نزدیک فرزندان هاشمی رفسنجانی و مدیر مسوول روزنامه فرهیختگان، هشدار دیگری به تیم رسانه‌ای هاشمی است.

بازداشت سیامک نمازی نیز هم می‌تواند هشداری به تیم روحانی باشد و هم به تیم رفسنجانی؛ چه، مدیر استراتژی شرکتی است که همین چند هفته پیش، چند مسوول رده بالای وزارت نفت به خاطر نقششان در بسته شدن قرارداد با این شرکت، با محکومیت قطعی دیوان عالی کشور مواجه شده‌اند. این محکومیت می‌تواند به افزایش حکم مهدی هاشمی هم بیانجامد، چرا که در حکم فعلی، مساله کرسنت لحاظ نشده و با قطعیت یافتن حکم مسوولان وزارت نفت، به احتمال زیاد پایه پرونده جدیدی ریخته خواهد شد. بسیاری از همکاران نزدیک و قدیمی بیژن نامدار زنگنه نیز به همین واسطه در معرض خطر خواهند بود.

نیک‌آهنگ کوثر افزود: وقتی آیت‌الله خامنه‌ای، عدم تحمیل تحریم‌های حقوق بشری را از شروط پذیرش برجام اعلام کرد، می‌شد پیشبینی کرد که دور جدید سرکوب به زودی آغاز خواهد شد. ساده‌دلانی که سیاست‌های روحانی را در آمریکا و اروپا توجیه می‌کنند، می‌گفتند که نباید حرف آیت الله را جدی گرفت و او منظور دیگری دارد...اما دستگیری چند نفر و شایعه بازداشت چند بازرگان طرفدار توافق هسته‌ای از سوی سپاه، آن‌هم چند ماه مانده به انتخابات مجلس، نگران کننده است. اگر این رفتار تبدیل به روند شود، بندهای زندان اوین باید برای پذیرایی تعداد بیشتری تجهیز و آماده شود. این به روز شدن زندان، به هیچ عنوان خوشایند نیست.

===================

لینک صفحات «خودنویس» در شبکه‌های اجتماعی (فیس‌بوک، تلگرام، توییتر، گوگل‌پلاس):

«خودنویس»، رسانه خود شما و «رسانه صداهای خاموش» است؛ در شبکه‌های اجتماعی با افتخار، میزبان شما هستیم؛ همراهی شما گامی است در جهت آزادی و گسترش آگاهی:

فیس‌بوک:
https://www.facebook.com/khodnevis1

تلگرام:
https://telegram.me/khodnevis1

توییتر:
https://twitter.com/khodnevis_org

گوگل‌پلاس:
https://plus.google.com/+KhodnevisTechnevis

هیچ رأیی داده نشده