دردسرهای پدر و پسر کماکان ادامه دارد

با اعلام ورود هاشمی رفسنجانی به عرصه رقابت‌ مجلس خبرگان رهبری، مسائل مرتبط با پرونده‌های بررسی نشده مهدی هاشمی آرام آرام بیرون می‌آید. امروز توتال و کرسنت، فردا، پرونده‌های دیگر...

بخش تحلیل خودنویس: وقتی هاشمی رفسنجانی در فیلم «الوداع با مهدی» پیشبینی کرد که فرزندش زود از زندان بیرون خواهد آمد، رسانه‌های جناح راست به موازات اعتراض رئیس قوه قضائیه، بر رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام تاختند.

رسانه‌هایی، داخل و خارج از کشور، با گفتگو با نزدیکان هاشمی، حکم دادگاه را زیر سوال بردند، اما انتشار اسناد مربوط به رشوه‌گیری فرزند هاشمی، همان مساله‌ای را مجددا زنده کرد که شاکی او در کانادا بارها گفته بود، اما گوش شنوایی در میان رسانه‌های جریان اصلی که کارمندانی نزدیک به روزنامه‌های هم‌سو با کارگزاران و مشارکت دارند، یافت نشده است.

هوشنگ بوذری ابتدا با طرح شکایت خود کانادا، می‌خواست دولت ایران را به دادگاه بکشاند، اما به خاطر قانون مصونیت دولت‌ها، مجبور شد نهایتا از هفت نفر از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، مهدی هاشمی بهرمانی، علی فلاحیان و غلامحسین محسنی اژه‌ای و سه نفر از بازجویان وزارت اطلاعات شکایت کند.

بوذری، سال‌های سال در کانادا به رسانه‌ها گفته بود که مهدی هاشمی از طریق مباشر و شریک خود، عباس یزدانپناه یزدی از او تقاضای ۵۰ میلیون دلار سهم برای به نتیجه رسیدن قرارداد کنسرسیوم پارس جنوبی شده بود. این حرف بوذری را بسیاری نادیده گرفته بودند تا اینکه ماجرای استات‌اویل نروژ زنده شد و رسانه‌های نروژی بر اساس اسنادی نوشتند که عباس یزدانپناه دریافت‌کننده‌ی «کمیسیون» بوده است؛ چیزی شبیه همان ساختاری که بوذری چند سال قبلش به دادگاهی در کانادا گفته بود.

با وجود انتشار خبر پرونده در سال ۲۰۰۵ و ارسال آن به دفتر مهدی هاشمی در سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت و نیز کشانده شدن ماجرا به شب‌نامه‌ای که به دست نمایندگان مجلس افتاده بود، فرزند هاشمی سال‌های سال منکر وجود آن بود. حتی وقتی شریک مهدی هاشمی به انتشار احضاریه و نیز گفتگو با هوشنگ بوذری با خودنویس واکنش نشان داد (که به شهادت نوه هاشمی رفسنجانی، جوابیه‌ی عباس را خود مهدی هاشمی نگاشته بود)، باز هم مهدی هاشمی ورسانه‌های هم‌سو، در قبال آن سکوت کردند.

انتشار خبر حکم و ارسال آن به دانشگاه آکسفورد، ماجرا را جدی‌تر کرد. مهدی هاشمی از پاییز سال ۲۰۱۱ تا پاییز سال ۲۰۱۲، هم جایگاهش را در دانشگاه آزاد شعبه‌ی آکسفورد از دست داد و هم جایگاهش به عنوان دانشجوی دکترا در دانشگاه آکسفورد را. او مدتی کوتاه پس از راستی آزمایی مقابل وکلای شاکی، به ایران بازگشت ودرخواست خودش و وکلایش برای آنکه شاهد پرونده، نیک آهنگ کوثر، نوارهای مکالمه با مهدی هاشمی را به دادگاه تحویل بدهد، دردسر جدیدی برایش آفرید؛ بنا به گفته‌های متهم، ثابت شد که مهدی هاشمی علیرغم ادعاهایش، علیه رهبری جمهوری اسلامی و دولت احمدی‌نژاد فعال بوده و با پدر و خواهرش تقسیم کار می‌کرده است.

با آنکه قاضی سراج به نرمی با متهم برخورد کرده بود و به پست مورد نظرش هم رسید، اما قاضی مقیسه از جنس سراج نبود. سخت‌گیرتر از مقیسه، قضات دادگاه تجدیدنظر بودند که حکم ۲۵ سال زندان را تایید کردند(که بنا به ماده‌ی ۱۳۴ به ۱۰ سال تبدیل شد).

گفته می‌شود برخی از مسوولان امنیتی سپاه، به دنبال فیلم‌های اعترافات مهدی هاشمی هستند. بر اساس گفته‌ی یک منبع، بازپرس نخستین پرونده، این فیلم‌ها را از دادستانی انقلاب خارج کرده و نزدیکان هاشمی نیز تلاش کرده‌اند با پرداخت رشوه و نیز تهدید، این فیلم‌ها را به‌دست آورند. این منبع مدعی بود که بازپرس مدتی در بازداشت بخش امنیتی سپاه بوده است.

پرونده‌های بعدی

ورود زودهنگام هاشمی رفسنجانی به رقابت‌های خبرگان رهبری، بخت گشوده شدن پرونده‌های توتال و کرسنت را افزوده است. از پرونده توتال، دو نفر عملا غیب شده‌اند؛ مدیر توتال در فرودگاه مسکو کشته شد و اثری از عباس یزدانپناه یزدی نیز یافت نشده است. در پرونده‌ای کرسنت نیز، عباس یزدانپناه که اثری از جسد او یافت نشده، کماکان از دور خارج است و بیژن نامدار زنگنه نیز وزارت ارشاد و مقام‌های امنیتی را مجاب کرده که رسانه‌ها را از بررخی ماجرا منع کنند.

اگر منع فعلی از روی ماجرای کرسنت برداشته شود، نام‌های بسیاری مجددا در رسانه‌ها منتشر خواهند شد، و بزرگ‌ترین شکست مالی در تاریخ وزارت نفت که به گفته‌ی منتقدان هاشمی، نتیجه‌ی تحمیل قرارداد از سوی مهدی هاشمی به وزارت نفت برای گرفتن رشوه و کمیسیونی بسیار بزرگ بوده، باعث فراموش شدن نام بابک زنجانی و نزدیکان احمدی‌نژاد خواهد شد.

این روزها حرف خانه‌نشین کردن هاشمی از گوشه و کنار به گوش می‌رسد. هاشمی و لشگر رسانه‌ای داخل و خارج کشورش هم بیکار نخواهند نشست، چرا که هویت‌شان با وجود هاشمی تعریف شده است.

با در نظر گرفتن بازی‌های امنیتی نزدیکان رهبری جمهوری اسلامی، باید منتظر گشوده شدن جعبه‌ی پاندورای هاشمی‌ها باشیم، اما هاشمی نیز می‌تواند با زنده کردن خاطرات پنهان شده و نیز اطلاعاتی از ندانسته‌های نظام، بازی را به هم بزند.

۴.۰۹