«جونیور» به اوین رفت

مهدی هاشمی با قرائت بیانیه‌ای با همراهی آشنایان و وکلایش وارد زندان اوین شد. هاشمی گفت: «اکنون که براساس حکم محاکم قضایی برای تحمل کیفری که آن را عادلانه و قانونی ندانسته بلکه اغراض سیاسی را در آن عامل اصلی می‌دانم مهیا گشته‌ام به عنوان عضو خانواده بزرگ انقلاب اسلامی که همواره در خدمت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بوده و خواهم بود.»

به گزارش خبرگزاری‌ها، مهدی هاشمی بهرمانی، امروز با بدرقه وکلا و فامیل، به زندان اوین رفت. آقای هاشمی پیش از ورود به زندان، بیانیه‌ای را خطاب به ملت ایران قرائت کرد:
 

«بسم‌الله الرحمن الرحیم، ملت بزرگ و فهیم ایران! اکنون که براساس حکم محاکم قضایی برای تحمل کیفری که آن را عادلانه و قانونی ندانسته بلکه اغراض سیاسی را در آن عامل اصلی می‌دانم مهیا گشته‌ام به عنوان عضو خانواده بزرگ انقلاب اسلامی که همواره در خدمت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بوده و خواهم بود، به منظور صیانت و دفاع از حیثیت و شخصیت مبارز و نستوه یار دیرینه و وفادار حضرت امام خمینی(ره) و همراه و وفادار همیشگی مقام معظم رهبری، پدرم بزرگوارم و با توجه به عدم پذیرش خواست اینجانب مبنی بر برگزاری علنی دادگاه، بار دیگر درخواست اجازه پخش کامل و بدون حاشیه کلیه جلسات محاکمه اینجانب را از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران دارم. امیدوارم که این تقاضا مورد پذیرش واقع شود. رجاء واثق دارم که این اقدام از سوءاستفاده افراد افراطی و مغرض در ضربه به زدن یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران پیشگیری خواهد کرد.»

مهدی هاشمی بر اساس اتهام‌های سیاسی و مالی و امنیتی بازداشت و پس از صدور کیفرخواست، براساس ۱۲ اتهام محاکمه شد. به گفته‌ی منابع مختلف، اتهام‌های اخلاقی در دادگاه مطرح نشده است.

بر پایه‌ی حکمی که نهایتا صادر شد، فرزند هاشمی رفسنجانی براساس ماده ۵ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری، نامبرده متهم به اخذ رشوه و اختلاس ۶۰۰ میلیونی تومانی بود که براساس این ماده قانونی، وی به ۱۰ سال حبس، رد مال ۶۰۰ میلیون تومانی و۱/۲ میلیارد تومان جزای نقدی و همچنین انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شد، و براساس ماده ۳ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری، این فرد متهم به ارتشاء به مبلغ ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بود که براساس همین ماده قانونی به ۱۰ سال حبس، رد مال به مبلغ ۵/۲ میلیون دلار و جزای نقدی معادل همان مقدار (۵/۲ میلیون دلار) و انفصال دائم از خدمات دولتی به همراه ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد. هاشمی براساس ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی به ۵ سال حبس محکوم شد.

هاشمی بر پایه‌ی ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، نهایتا ۱۰ به زندان خواهد رفت.

۲.۹۲

دیدگاه‌ها