۳۵ سال منابع آب ایران را نابود کردند، در ۳۵ سال دیگر چه خواهند کرد؟

چند سال دیگر، ساکنان برج‌ها برای شستشوی خود، مجبور خواهند بود از بطری‌های آب وارداتی استفاده کنند

دوستانی هستند که سعی می‌کنند همه گناه کمبود آب در ایران را به گردن گرم‌شدن زمین بیاندازند. این دوستان به ظاهر اهل علم، که حدس می‌زنم از همه‌شان از دانشگاه‌هایی مانند کالدونین گلاسکو مدرک گرفته‌اند، فراموش می‌کنند که نقش دولت‌های بعد از انقلاب در سدسازی بی‌رویه و مدیریت نامناسب منابع آب زیرزمینی و سیلاب‌های فصلی، کار را به نقطه‌ای رسانده که اینک بسیاری از دریاچه‌ها و تالاب‌های ایران‌زمین به معنای واقعی بیابان (بی‌آبان) شده‌اند. روز گذشته خبری منتشر شد به نقل از خانم ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، که چندان امیدبخش هم نبود. خانم ابتکار مدعی است که در سال ۲۰۵۰، یعنی ۳۵ سال دیگر، خشک‌سالی ۱۱ برابر امروز خواهد بود. این مساله، اگر برداشت عمومی دولت جمهوری اسلامی از وضعیت آینده ایران باشد، نشان دهنده خطر بسیار بزرگی برای نسل‌های فعلی و بعدی وطن‌مان است.

بر اساس آنچه کارشناسان حوزه آب می‌گویند، بخش عمده منابع آب زیرزمینی ایران در طول ۳۵ سال گذشته به‌واسطه استخراج آب از چاه‌های عمیق و نیمه عمیق با استفاده از موتورهای بسیار قوی، از بین رفته و زمین‌ها و دشت‌های بسیاری به خاطر پدیده نشست ناشی از خروج آب از فضاهای متخلخل، عملا کاربری‌شان را از دست داده‌اند و دیگر امکان ذخیره آب در آنها وجود نخواهد داشت. انتقال آب از کوه‌های زاگرس به استان کرمان و یزد بی‌ارتباط با این مساله نیست.

حالا فرض کنید جمهوری اسلامی بدون داشتن منابع لازم آب، می‌خواهد جمعیتش هم زیاد شود. فرض کنید درآمد کشور به خاطر کاهش قیمت نفت پایین‌تر هم بیاید و بسیاری از نیازهای اولیه شهروندان ایرانی، از جمله دست‌یابی به غذای سالم هم برآورده نشود. فرض کنید به خاطر نبود آب، کشاورزی نه در ۱۳ استان، که در اکثر استان‌های ایران ممنوع شود و فرض کنید که گاوها و گوسفندهای عزیز، از علوفه لازم برای زنده ماندن بی‌بهره بمانند...گوشت، پر...شیر و لبنیات، پر...میوه و سبزی و گندم و برنج...پر...

فرض کنید الان در تهران برج‌های گران قیمت چند صد میلیارد تومانی و چند هزار میلیارد تومانی می‌سازند اما چند سال دیگر، ساکنان این برج‌ها برای شستشوی خود، مجبور شوند از بطری‌های آب وارداتی استفاده کنند...یک آفتابه نسبتا استاندارد با چند بطری آب وارداتی پر خواهد شد؟

فرض کنید آب لازم برای سیراب‌ کردن چمن‌های پارک‌های تهران و چمن‌های حاشیه بزرگ‌راه‌ها وجود نداشته باشد...فرض کنید جوی‌های تجریش تا راه‌آهن خشک بمانند و درخت‌های باقی مانده بخشکند...

فرض کنید میلیون‌ها کشاورز و دامدار در اثر بی‌آبی به شهرهای بزرگ بیایند و دنبال کار بگردند...کار و اشتغال و فرصتی وجود نداشته باشد و با کوچک‌ترین جرقه‌ای، بحران تبدیل به فاجعه ملی شود، درست مثل اتفاقی که در سوریه و یمن افتاد...

این‌ها که گفتم، فرض‌ محال نیست...واقعیتی است که با ادامه وضعیت فعلی بدون شک اتفاق خواهد افتاد. وای به روزگار ایرانیانی که بدون توجه به شرایط آب، خیال می‌کنند با تکیه بر برنامه هسته‌ای و اثبات قدرت «نظام» همه مشکلات برطرف خواهد شد. وای به روزگار ایرانیانی که سرمایه‌های خود را به جای تمرکز روی آینده ایران، روی خانه‌سازی بی‌رویه در مناطق گران‌قیمت متمرکز می‌کنند. وای به روزگار هم‌وطنانی که منابع آب با ارزش را نابود می‌کنند و وای به روزگار آنهایی که ساکت مانده‌اند...

مدیران رسانه‌ای، که توجه‌شان به همه چیز جلب می‌شود جز آب، مسوولند. مقام‌های جمهوری اسلامی که مدیریت‌شان کار را به اینجا کشانده، مسوولند. تک تک شهروندانی که با بی‌توجهی، منابع آب را از بین برده‌اند یا می‌برند، مسوولند. سدسازانی که بدون توجه به شرایط آب و هوایی و زمین‌شناختی، و فقط برای درآمدی بیشتر، رودخانه‌های دائمی را از بین بردند و نهایتا شرایط امروز را رقم زده‌اند، مسوولند. مهندسان مشاوری که بدون توجه به مطالعات و پیشبینی‌های هواشناسی، به جای تلاش برای ذخیره آب در آبرفت‌ها، ساخت سدهای مخرب محیط زیست را توجیه کرده‌اند، مسوولند.

هنوز وقت هست، اما ۳۵ سال دیگر، اندکی دیر خواهد بود...اگر به موقع به داد ایران نرسیم، بی‌مسوولیت‌ها، از مقامات گرفته تا شهروندان بی‌مسوولیت، ایران را ویران خواهند کرد.

ایران را ویران نخواهیم.
 

۴.۸

دیدگاه‌ها

جناب بل بلى گوش!! اين متلك گوئى هاى شما كه نشاندهنده عدم تعادل روحى و روانى است را اگر ناديده بگيريم، چيزى جز نا اميدى شما از آنچه كه براى خودت مى پسندى و حاضر به دادن ذره اى هزينه نيز برايش نيستيد را نمى رساند! شما فرصت طلبى بيش نيستيد و در سر بزنگاه مى خواهيد هم از رژيم آخوندها ناله سر دهيد و هم بى عملى خودتان را توجيه كنيد با متلك انداختن به تنها رهبر زن و تنها رهبر راستين مقاومت ايران ((خانم مريم رجوى))

حالا فرض هم گیریم منظور از خواهر مریم، مریم رجوی بوده. نه خودنویس احتیاج به توضیح و توجیه دارد نه همه کسانی که از سرنگونی حکومت دفاع میکنند و خود را آزاده میدانند و دنبال آزادی و دمکراسی هستند، اجازه دارند روش جمهوری اسلامی رو دنبال کنند. تازه هیچ بی احترامی هم به کسی که اینجا ازش به عنوان خواهر مریم نامبرده شده، نشده. همه دنبال آزادی و دمکراسی هستند، هیچ کس هم ظرفیت شنیدن هیچ چیز رو نداره...ای بابا، با این ملت تا 7000 سال دیگه هم به هیچ جا نمیرسیم. سید فریبا خاتمی راست میگفت که این ملت لیاقت دمکراسی رو نداره.

جناب شمس على ميرزا ،حالا اين كه چيزى نيست و من عذر مى خواهم از محضر مباركتون! ولى فحشهاى اضداد هيستريك به اين مبارزين را چه مى گوئيد!؟ در سايت بالاترين كار به جايى رسيده است كه به اين خانم از سوى طرفداران ديكتاتورى پهلوى توهين و فحاشى جنسى و غير قابل انتشار صورت مى گيرد !!من خودم فعال سياسى هستم و به شدت به اين گونه رفتارهاى زشت و شنيع اعتراض كرده ام اما به من و خواهر و مادر من هم تاختند ، هيچ تشكيلاتى و سازمانى مانند اينها در برابر رژيم ملايان و حاميان بين الملليش ،على و چنگ در چنگ مقاومت نكرده و نخواهد توانست ، اما دريغ از يك مقدار شرف و مردانگى در وجود بى شرفان و مدعيان دروغين آزادى و دموكراسى در ايران ، پايدار باشيد

نخست آنکه سیدفریبا خاتمی به ددر از نوع دودورش میخندید که میگفت این ملت لیاقت دمکراسی رو نداره، باید ازاو میپرسیدم بدبخت تو توانستی دموکراسی را برقرار کنی که داری این حرفها را میزنی. اما بیائیم سراین رجوی چی ها. بابا یه کمی ظرفیت داشته باشین. ما داریم به مسلمونا ایراد میگیریم حالا مگه طوری شده کاریکاتورپیامبرراکشیدن، شما تا کسی به شیپیش مریم خانم میگه منیژه خانم، میخوائین طرف را بکشین به جاده خاکی تا دلتون میخواد کتکش بزنین. حالا اگه فردا سرقدرت برسین فرضا یکی کاریکاتور این مریم خانم رو بکشه چه قشقرقی میخوائین برپا کنین. بابا یه ذره تحمل داشته باشین.
Vote up!
41