دعا و نذر و نیاز زیباکلام برای توافق هسته‌ای

مقایسه خشکسالی و عدم توافق هسته‌ای توسط صادق زیباکلام

دعا و نذر و نیاز زیباکلام برای توافق هسته‌ای
زیباکلام: «من برای باران دعا می‌کنم، اما برای باز شدن گره کور هسته‌ای، افزون بر دعا دست به دامان نذر و نیاز هم شده‌ام.»

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و از نزدیکان هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی، با انتشار یادداشتی در وب‌سایت خبرآنلاین، نتایج و آثار شکست مذاکرات هسته‌ای را بسیار بدتر از خشکسالی دانسته و آن را به «هیولا» تشبیه کرده است. زیباکلام در این یادداشت نوشته است:

تفاوت خشکسالی با گره کور هسته‌ای در این است که در مورد اولی خیلی نیازی به توضیح در خصوص ابعاد فاجعه‌آمیز آن نمی‌رود. شبانه‌روز رسانه‌ها و مسوولین دارند در خصوص ضرورت کمتر مصرف کردن آب هشدار می‌دهند. آثار کم‌آبی را از هم‌اکنون در زردی و پژمردگی بسیاری از مناطق سرسبز و باغات کشور می‌توان مشاهده نمود. خیلی نیازی نیست که تصاویر دریاچه‌های خالی شده پشت سدها را نشان‌مان بدهند. بنا بر این، وقتی که گفته می‌شود که برای باران دعا کنیم، کسی نمی‌گوید که «چه ضرورتی دارد؛ مگر چه شده؟». اما به عکس خشکسالی، کم‌تر کسی متوجه هیولای شکست مذاکرات هسته‌ای شده است. کم‌تر کسی متوجه شده که اگر مذاکرات هسته‌ای به سرانجام مثبتی نرسد و نهایتا ما بازگردیم به دوران اصولگرایان و باز ماشین تحریم‌ها به کار بیافتند، یقینا مشکلات خیلی بیش‌تری بر مشکلاتی که تا به حال داشته‌ایم هم اضافه خواهد شد.البته عده‌ای می‌گویند: «ما در جریان تحریم‌ها آبدیده شده‌ایم» و «تحریم‌ها نه تنها نتوانسته‌اند ما را از پای دربیاورند بلکه عزم و اراده ما را برای پیشرفت و شکوفایی بیشتر هم کرده‌اند» و... مابقی حرف‌هایی که با آنها آشنا هستیم. اما گفته نمی‌شود که ترکیه، مالزی، چین، هند، برزیل  و... در گذشته کجا بودند و امروز آنها کجا هستند؟ و ما از نظر رشد و توسعه و پیشرفت‌های صنعتی و کشاورزی کجا بودیم و امروز در مقایسه با آن کشورها در کجا قرار گرفته‌ایم؟ نمی‌خواهم بگویم که شکافی که از نظر توسعه و پیشرفت میان ما و ترکیه یا میان ما وهند امروزه وجود دارد صرفا به واسطه تحریم‌ها بوده. نه بدون تردید ساختار اقتصادی دولتی ما بزرگ‌ترین مانع پیشرفت اقتصادی کشور بوده و هست. در عین حال، آثار و تبعات منفی برنامه هسته‌ای و تحریم‌ها را بر جلوگیری از رشد و توسعه اقتصادی کشور را هم به هیچ روی نمی‌توان نادیده گرفت. به گفته بسیاری از مقامات واقع‌بین‌تر کشورمان، تحریم‌ها نقش منفی در اقتصاد داشته‌اند. بنا بر این، برای اینکه تحریم‌ها برداشته شوند نه تنها دعا، که می‌بایستی نذر و نیاز هم بنماییم. همچنان که من نذر کرده‌ام که ظرف روزهای باقی‌مانده سرانجام بتوانیم با آمریکایی‌ها در مورد پرونده هسته‌ای‌مان به توافق برسیم تا گره کور هسته‌ای که بیش از یک دهه به کشور صدمه وارد کرده و سد راه پیشرفت و شکوفایی اقتصادی مان بوده سرانجام باز شود. من فی‌الواقع معتقدم که اگر باران ببارد، اما گره کور هسته‌ای همچنان بسته بماند، ما راه به جایی نخواهیم برد و می‌رسیم به وضعیت سال‌های ۸۴ تا ۹۲.
اما اگر خدای ناکرده خشکسالی ادامه پیدا کند، اما اگر گره کور هسته‌ای باز شود، لااقل می‌توان با سرمایه‌گذاری های زیربنایی داخلی و خارجی در بخش آب و کشاورزی و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های مدرن (کارهایی که در گذشته از آنها غفلت کرده‌ایم) مشکل کم‌آبی را تا حدودی برطرف کرد.
به همین خاطر است که من برای باران دعا می‌کنم، اما برای باز شدن گره کور هسته‌ای، افزون بر دعا دست به دامان نذر و نیاز هم شده‌ام.

--------

چند روز پیش نیز جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، تلاش کرد با جلب نظر و حمایت ۶ کارگردان سرشناس ایرانی، کارزاری را با عنوان «نه به عدم توافق» و با شعار «هر توافقی بهتر از عدم توافق است» تشکیل دهد، که در نهایت، با اعتراض برخی کارگردانان نسبت به روند شکل‌گیری این حرکت و نیز اعتراض برخی نمایندگان مجلس، ناکام ماند.

۴.۲

دیدگاه‌ها

صادق جان من به شما اطمینان میدهم که نه نذر و نیاز و دعا و ثنا به کار ناید دراین امر. این معضل و مشکل و گره با عقل و تدبیر و منطق گشودنی است. کسی که شیله ای درکارش نیست، اثبات خوش نیتی و نداشتن کاسه ای زیر نیم کاسه بسیار آسان است. این مشکلات را اگر واقعا قصد حل کردن آن دربین باشد میتوان همانگونه که بارها گفته و نوشته ام، در عرض 24 ساعت حل و فصل کرد. اگر ما بمب نمی سازیم، نیازی به این همه آورد وبرد نیست. بیائید به بینید و هرپرسشی دارید بکنید و دست ازسر کچل ما بردارید که ما به کارهای اساسی خود برسیم. اما اگر حقه بازی درکاراست، آنوقت کارشما با کرام الکاتبین است زیرا سابقه خوبی ندارید و چندبار نادرستی و حقه بازی شما را رو کرده اند.