وزیر صنعت: «آمریکا تلاش کرد ‌بگوید روغن پالم مضر است»

«تدبیر» مشترک وزرای بهداشت و صنعت برای «ماست‌مالی» سلامت مردم

وزیر صنعت: «آمریکا تلاش کرد ‌بگوید روغن پالم مضر است»
در حالی که واردات گسترده روغن پالم با مجوز وزارت بهداشت دولت «تدبیر و امید» صورت گرفته، معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت اعلام کرد «اسامی شرکت‌های متخلف هیچ‌گاه اعلام نخواهد شد» و انتشار اخبار مرتبط را «مصداق تشویش اذهان عمومی و قابل پیگیری حقوقی» خواند و وزیر صنعت نیز اعلام مضر بودن روغن پالم را توطئه آمریکا دانست

به گزارش تابناک، بر خلاف برنج‌های وارداتی یا ماجرای وایتکس ریختن در شیر ـ که مدت‌ها طول کشید از تکذیب به تأیید برسند ـ آمیختن روغن پالم (روغن نخل) در شیر و برخی محصولات لبنی برای چرب کردنشان که از آغاز در قالب خبر تأییدی منتشر شد و واکنش‌های چشمگیری را رقم زد، با گذشت مدتی تازه به موج تکذیب رسیده و حتی از آن فرا‌تر، به نوعی دسیسه دشمنان خوانده شده است.

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت «تدبیر و امید» در نشست خبری خود گفت که «آمریکا تلاش کرد ‌بگوید روغن پالم مضر است»؛ وی ادامه داد: «هم اکنون از ۱۷۰ میلیون تن تولید جهانی روغن، ۶۲ میلیون تن از نوع روغن پالم است. آمریکا تولید‌کننده عمده روغن سویا بوده و روغن پالم تولید مالزی و اندونزی، رقیب این کشور هستند. مؤسسات بین‌المللی نیز پس از تحقیقات اعلام کردند، بخشی از ادعاهای آمریکایی‌ها [درباره مضر بودن روغن پالم] درست و برخی دیگر نادرست است.»

این در حالی است که بر اساس گزارش‌هایی که در روزهای گذشته منتشر شد، واردات گسترده روغن پالم با مجوز رسمی وزارت بهداشت صورت گرفته و طبق گزارش‌های رسمی، تنها در سال گذشته ۵۰۰ هزار تن روغن پالم به کشور وارد شده است. اما وزارت بهداشت به‌جای اطلاع‌رسانی شفاف و دقیق در این زمینه و رفع نگرانی‌های افکار عمومی و رسانه‌ها، اعلام کرد نام شرکت‌های لبنیاتی که روغن پالم استفاده می‌کردند هرگز اعلام نمی‌شود. محمد هاشمی سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، با بیان این مطلب که اسامی شرکت‌های تولیدکننده فراورده‌های غذایی و لبنی غیرمجاز که در رسانه‌ها یا شبکه‌های اجتماعی مجازی یا در قالب پیامک منتشر می‌شوند، صحت ندارند، گفت: «در حقیقت اسامی شرکت‌های متخلف هیچ‌گاه اعلام نخواهد شد

علاوه بر این، پس از اینکه رسانه‌ها با انتشار گزارش‌هایی مستند از مخلوط شدن روغن پالم با شیرخشک کودک خبر دادند، شرکت شیرخشک نوزاد پگاه، «تنها تولیدکننده کاملا ایرانی شیرخشک نوزاد در کشور»، با انتشار جوابیه‌ای ضمن تایید استفاده از روغن پالم در شیر خشک، مدعی شد استفاده از روغن‌های گیاهی که یکی از آن‌ها روغن پالم می‌باشد برای تولید شیرخشک کودک مجاز است؛ در جوابیه این شرکت آمده است: «در تمام شیرخشک‌های نوزاد از مخلوط روغن‌های گیاهی که یکی از آنها روغن پالم است استفاده می‌شود.»

اما همزمان با انتشار این جوابیه، رسول دیناروند، رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ماجرا را به کلی، منکر شد و زبان به تهدید گشود. به گزارش خبرگزاری امنیتی فارس، دیناروند مباحث مربوط به استفاده از روغن پالم در شیرخشک را غیرواقعی و کذب دانست و انتشار این گونه اخبار را «مصداق تشویش اذهان عمومی بوده و قابل پیگیری حقوقی» خواند.

گفتنی است روغن پالم، دارای درصد بالایی از چربی اشباع‌شده است و مصرف زیاد آن احتمال بروز بیماری‌های قلبی و عروقی را به‌شدت افزایش می‌دهد.

۵