هفته‌نامه «۹ دی»: هاشمی مانع رسیدگی به اموال مسوولین نظام است

هفته‌نامه «۹ دی»:

نشریه «۹ دی» نوشت هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت مانع تصویب طرح رسیدگی به اموال مسوولان است. احمد توکلی هم می‌گوید فساد در جمهوری اسلامی «سیستماتیک» شده است.

هفته‌نامه «۹ دی» نوشت اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مهم‌ترین «مانع» تصویب طرح «رسیدگی به اموال مقام‌های جمهوری اسلامی» است.

این هفته‌نامه در تازه‌ترین شماره خود به نقل از یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته «آقای رفسنجانی عامل اصلی زیرآب‌زنی در این طرح بوده است.»

«۹ دی» افزوده معلوم نیست که این ایستادگی هاشمی «برای‌‌ رها دادن روحانی از زیر بار فشار افکار عمومی است یا او نگران آن است که با تصویب این قانون او و هم‌پیمانانش متضرر اصلی باشند.»

گفتنی است موضوع رسیدگی به اموال و دارایی‌های مقامات و مسوولان و کارگزاران نظام در مجلس هفتم و هشتم مطرح و سپس به شورای نگهبان رفت و شورای نگهبان هم به این طرح ایراداتی وارد کرد. سرانجام این طرح با اصرار نمایندگان مجلس هشتم به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شد که تاکنون مجمع نظر خود را درباره این طرح اعلام نکرده است.

در دولت روحانی اراده‌ای برای برخورد با فساد وجود ندارد

در همین راستا احمد توکلی٬ نماینده مجلس ایران با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دولت حسن روحانی گفت جمهوری اسلامی مبتلا به «فساد سیستماتیک» شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس این نماینده اصول‌گرای مجلس افزوده است: «فساد چنان در ایران سیستماتیک شده که نهاد‌های مسوول مبارزه با فساد هم به درجاتی از فساد مبتلا شده‌اند.»

وی گفته: «نهادهای مسوول مبارزه با فساد خودشان به درجاتی از فساد مبتلا هستند مثل قوه قضاییه، نیروی انتظامی، مجلس و بازرسی کل کشور و به عبارتی این نهاد‌ها پاک پاک نیستند.»

گفتنی است اخیرا مصطفی پورمحمدی، وزارت دادگستری ایران اعلام کرد که ۱۰ نفر در سازمان تعزیرات، که سازمانی در راستای مبارزه با فساد است به‌دلیل رانت‌خواری و فساد بازداشت شده‌اند.

توکلی در ادامه از محمود احمدی‌نژاد به عنوان یکی از مقام‌های پیشین جمهوری اسلامی نام برده که مانع از برخورد با فساد نزدیکانش شده بود. وی به‌طور نمونه از محمدرضا رحیمی٬ معاون اول رییس دولت دهم٬ حمید بقایی رییس سازمان میراث فرهنگی و سعید مرتضوی رییس سابق سازمان تامین اجتماعی نام برده است.

این نماینده مجلس هم‌چنین گفته در دولت حسن روحانی نیز اراده‌ای وجود دارد که مانع از برخورد با مفسدان اقتصادی می‌شود و «متاسفانه در لایه‌های دولت بسترهایی برای ویژه‌خواری‌ها وجود دارد.»

گفتنی است روز شنبه هفدهم اسفندماه نیز احمد توکلی در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهوری گفته بود که چرا دولت برای خرید خارجی با دارایی‌های آزاد شده ایران از سوی ۱+۵ تنها با «چهار شرکت آمریکایی» که «به ایران تحمیل شده‌اند» کار می‌کند.

وی افزوده بود: «چه توجیهی دارد که ما شرکت‌هایی را که می­‌خواهیم از آنان خرید کنیم به تایید آمریکا برسانیم؟»

اما دو روز پس از انتقاد احمد توکلی عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، با رد این موضوع گفت که جمهوری اسلامی طرف‌های مقابل تجاری‌اش را خود انتخاب می‌کند.

«بابک زنجانی»‌های دیگری هم در فروش نفت وجود دارند

در ادامه‌ی روی‌دادهای مرتبط با فساد اخیرا یکی از نمایندگان مجلس هم اعلام کرد که طرح تحقیق و تفحص از وزارت نفت که در دستور کار کمیسیون انرژی مجلس قرار دارد نشان از این دارد که بابک زنجانی‌های دیگری هم در صنعت نفت ایران وجود دارد.

مهدی موسوی نژاد در این خصوص گفت: «بابک زنجانی­‌های دیگری هم در صنعت نفت ایران وجود دارند که نفت به آن‌ها فروخته شده است.»

وی افزود: «این افراد، سرشناس نیستند اما ممکن است در آینده اسم آن‌ها بر سر زبان‌ها بیفتد، مگر بابک زنجانی را قبلا کسی می‌شناخت.»

بابک زنجانی، سرمایه‌دار و تاجر مورد حمایت دولت محمود احمدی‌نژاد که بیش از دو میلیارد یورو از پول نفت ایران را در خارج از کشور در اختیار دارد اما از بازگرداندن آن به ایران خودداری می‌کند، بیش از دو ماه است که به دلیل این بدهی و اتهام‌های دیگر مانند جعل اسناد دولتی در بازداشت به سر می‌برد.

گفتنی است ايران يکی از فاسدترين دولت‌ها در جهان از نظر فساد دولتی و اقتصادی است. سازمان شفافيت بين‌المللی که مقر آن در آلمان است، در آخرين گزارش سالانه خود ايران را از ميان ۱۷۷ کشور با ۲۵ امتياز (از صد امتياز) در رتبه ۱۴۴ جهان از نظر فساد اداری قرار داد که نشان دهنده ۱۱ پله سقوط در مقايسه با سال ۲۰۱۲ ميلادی است.

اخیرا روزنامه «جمهوری اسلامی» در یادداشتی نوشت که هر کجا تحقیق و تفحص می‌شود فساد آن نمایان می‌شود. به نوشته‌ی این روزنامه: «تعداد پرونده‌های فساد اقتصادی که برملا می‌شود، به قدری زیاد است که پیش از آن‌که ابعاد یک مورد از آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد، افشای پرونده دیگر، آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و به حاشیه می‌برد.»

۴.۸۳

دیدگاه‌ها

روحانی: حاج آقا مردم صدایشان درآمده، دیگه تا اینجایشان رسیده است، باید به حساب و کتابها رسیدگی کنیم و عده ای را دراز کنیم. حاج آقا: حسن جان، قربانت بگردم، ای رئیس جمهور هیجده میلیونی، گر حکم شود که مست گیرند، درشهر هرآنچه هست گیرند. یکی دوتا و سه تا که نیست. شما فکر نکن من نگران ثروت و دارایی خودم هستم. ازهرکس بپرسی خواهد گفت. ازهمین عفت خودمان بپرس من دارائی ام درحال حاضر با دلار سه هزار تومانی کمتر از دارائی ام در پیش ازانقلاب با دلاری 67 ریال است. مردم خیلی مزخرفات میگویند که رفسنجانی شانس آورد و ایران افتاد تو زمینی که داشت، والله من درایران هیچی به اسم خودم ندارم. همه را به بروبچه ها بخشیده ام و تازه اونها هم همه ثروت خود را جمع و جور کنند جوابگوی خساراتی که دادگاههای داخل و خارج میخواهند نمی رسد. من فکر خودم نیستم، اما مگه میشه با این همه دزد و کلاهبردار طرف شد؟ می ترسم سر خودت را زیر آب کنن. من گفته باشم. مواطب خودت باش. تو مگه این آخوندها را نمی شناسی حسن!