نشست گروه هشت در روسیه لغو شد

ادامه فشارهای بین‌المللی بر روسیه

هفت کشور عضو گروه هشت در بیانیه‌ای اعلام کردند که نشست آتی این گروه در سوچی روسیه تعلیق شده است.

گزارش‌های منتشر شده حاکی از بالا گرفتن تنش در شرق اروپا است. هفت کشور آمریکا، آلمان، بریتانیا، ایتالیا، فرانسه، ژاپن و کانادا در بیانیه خود علیه روسیه، دیگر عضو گروه هشت، این کشور را به نقض تمامیت ارضی اوکراین متهم کرده‌اند و خواستار خروج نیروهای نظامی روسیه از شبه جزیره کریمه شده‌اند.

آندرس فو راسموسن دبیر کل ناتو در این‌باره گفت: «روسیه باید به تعهدات بین المللی خود احترام بگذارد و نیروهایش را فرا بخواند.»

این در حالی است که اوکراین عضو ناتو نیست و دیگر کشورهای عضو ناتو وظیفه پشتیبانی از نیروی نظامی اوکراین ندارند.

همچنین باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، ولادیمیر پوتین را متهم کرد که قوانین بین‌المللی را نقض کرده است. اوباما در تماس تلفنی خود از پوتین خواست تا با رهبران جدید اوکراین مذاکره کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا قصد دارد روز سه شنبه به اوکراین برود و از دولت جدید اوکراین حمایت کند.

حضور نظامی روسیه در شبه جزیره کریمه موجب شد تا فرمانده جدید نیروی دریایی اوکراین یک روز پس از انتصابش به این سمت، به طور ناگهانی در کنار ارتش روسیه قرار گرفته و از هواداران روسیه حمایت کند.

دادستانی اوکراین در واکنش به این عمل دریابان بریزوفسکی اعلام کرده است که وی را به جرم خیانت به اوکراین تحت تعقیب قرار خواهد داد.

همچنین یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین که به تازگی از زندان آزاد شده است، در آستانه سفرش به روسیه و مذاکره با مقامات این کشور گفت مذاکره با روسیه به نتیجه نخواهد رسید؛ وی معتقد است روسیه خواهان تسلیم کامل دولت جدید اوکراین است.

بنا بر خبرهای منتشر شده، در آستانه سفر تیموشنکو به مسکو ده‌ها نفر در شهر مسکو در اعتراض به دخالت روسیه در اوکراین بازداشت شدند

از طرفی دیگر دمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه، روز دوشنبه اظهار داشت که اقدامات روسیه در اوکراین برای دفاع از شهروندان روس و حقوق بشر است.

وی تاکید کرد که اوکراین همواره یک شریک تجاری مهم برای روسیه بوده است و خواهد بود. این مساله‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد و ما تحولات در اوکراین را به دقت زیر نظر داریم.

۴.۲۵