در مناطق آزاد چه خبر است؟

براساس اخبار، مناطق آزاد به حیاط خلوت دولت‌های احمدی‌نژاد و روحانی تبدیل شده است

مدیر عامل مناطق آزاد قشم با اشاره به فساد گسترده دولت پیشین در مناطق آزاد، می‌گوید احمدی‌نژاد حتی فرودگاه قشم را هم فروخت. چندی قبل هم گفته شد مناطق آزاد به حیاط خلوت اکبر ترکان تبدیل شده است.

اخبار تخلفات روسای مناطق آزاد یک‌به‌یک منتشر می‌شود، دولت روحانی، دولت احمدی‌نژاد را متهم به فساد گسترده در این حوزه می‌کند و از سوی دیگر وب‌سایت‌های خبری (حتی رسانه‌های نزدیک به دولت)، می‌گویند دولت‌مردان جدید هم این مناطق را به حیاط خلوت خود تبدیل کرده‌اند.

در این خصوص روزنامه «شرق» با مدیر عامل جدید منطقه‌ی آزاد قشم گفتگو کرده است. او می‌گوید از منطقه آزاد ارس گرفته تا چابهار، کیش، اروند و قشم همه دارای فساد است.

گفتنی است چندی پیش هم خبر دستگیری «علیرضا عامری»، رییس سابق منطقه آزاد کیش در مرز ترکیه منتشر شد که بعدا تکذیب شد.

احمدی‌نژاد فرودگاه را فروخت

در این راستا شهریار مشیری٬ مدیرعامل منطقه آزاد قشم در گفتگو با روزنامه «شرق» گفته در دولت محمود احمدی‌نژاد زمین فرودگاه قدیمی قشم که جزو اموال عمومی بوده «به متری ۸۰ هزارتومان یعنی یک دهم قیمت واقعی» فروخته‌ شد.

آقای مشیری در گفتگو با این روزنامه افزود: بر اساس قانون خصوصی‌سازی تنها مدیریت فرودگاه را می‌توان واگذار کرد اما نه این‌که کل فرودگاه را فروخت اما آن‌ها فروخته و روی باندش شهرک‌سازی کرده‌اند.

وی گفته است: «باند به‌طورکلی از بین رفته ‌است. این فرودگاه قدیمی قشم بوده که تعطیلش کردند تا آن را بفروشند درحالی که قابل استفاده بوده ‌است. متروکه‌شدن که دلیلی برای فروش نیست، می‌توانست محل آموزش خلبانی شود. اگر شما جایی در دنیا سراغ دارید که فرودگاه را فروخته باشند به من بگویید.»

فساد در مناطق آزاد بیداد می‌کند

مدیر عامل منطقه قشم در این گفتگوی مفصل از بسیاری از فسادها و اقدامات غیرقانونی احمدی‌نژاد نام برده است. از جمله این‌که در حال حاضر «دوگونی چک و اوراق و مستندات چک به ارزش ریالی بیش از ۲۰ میلیاردتومان وجود دارد، چک‌هایی را که نه نقد کرده و نه به حساب گذاشته‌اند» و سرنوشت نقد شدن آن معلوم نیست «اما از آن سو مبایعه‌نامه‌ها ردوبدل شده و اموال سازمان مثل زمین‌ها تصرف شده است.»

مشیری در پاسخ به این پرسش که این «دو گونی چک» بلااستفاده «اهمال بوده یا زد و بند» می‌گوید: «بله، بندوبست بوده است. ما برای همه این‌ها در دادگستری قشم دادخواست حقوقی داده‌ایم و تقاضای ابطال مبایعه‌نامه و فسخ قرارداد و تقاضای وصول طلب‌های سازمان را به دادگستری تقدیم کرده‌ایم.»

سرقت مشکوک هم‌زمان ۶ کشتی

مشیری در پاسخ به این پرسش که «بحث سرقت تعدادی کشتی هم بود، بالاخره معلوم شد قضیه چه بوده است؟» می‌گوید: «اعلام کردند که شش فروند کشتی ما به سرقت رفته ‌است. به ازای اخذ ۵۰ میلیون‌دلار وام از بانک کشاورزی شش‌فروند کشتی خریداری شده‌بود اما بعد از یک‌هفته اعلام شد که کشتی‌ها به سرقت رفته‌اند. عجیب نیست سرقت شش کشتی؟ اصلا امکان ندارد شش کشتی هم‌زمان سرقت شود. معلوم است ساختگی است. چون نیروی دریایی ارتش و سپاه، کل خلیج‌فارس و دهنه تنگه هرمز و دریای عمان را زیرنظر دارند و حتی یک قایق موتوری هم نمی‌تواند سرقت و از تنگه خارج شود.»

دولت روحانی و باز هم تداوم فساد

اما این فساد تنها منحصر به دولت احمدی‌نژاد نمی‌شود. با روی کار آمدن روحانی هم ظاهرا این روال هم‌چنان ادامه دارد. چندی قبل وب‌سایت «عصر ایران» که رسانه‌ای نزدیک به دولت است نامه‌ای را منتشر کرد که در آن از اکبر ترکان، دبیر شورای عالی مناطق آزاد به‌شدت انتقاد شده بود.

نویسنده‌ی نامه گفته بود اکبر ترکان، مشاور ارشد حسن روحانی درصدد تبدیل مناطق آزاد به حیاط خلوت خود است.

«عصر ایران» در این خصوص نوشت: «نامه‌ای - که امضای آن محفوظ است - به عصرایران رسیده که حاوی نقدهایی جدی در خصوص عمل‌کرد شورای مناطق آزاد در ماه‌های نخست دولت یازدهم است.»

در بخشی از این نامه خطاب به اکبر ترکان، مشاور عالی روحانی و دبیر شورای مناطق آزاد آمده است: «عمل‌کرد شما در همین مدت کوتاه در مسوولیت مناطق آزاد، که در دولت سابق به دلیل رابطه سالاری به جای شایسته‌سالاری و انواع و اقسام رانت‌خواری‌ها به حق به حیاط خلوت دولت سابق تشبیه می‌شد، موجب شده است نگرانی در مورد تبدیل شدن مناطق آزاد در دولت اعتدال به حیاط خلوت ترکان و دوستان نیز به وجود آید.»

نویسنده‌ی نامه سپس برخی از انتقادات خود را درباره‌ی عزل و نصب‌های ترکان مطرح کرده است: «انتصاب یک مدیر رده سوم شهرداری تهران، به سمت عالی در منطقه آزاد کیش با گردش مالی چند هزارمیلیارد تومان و پروژه‌های حساس و تخصصی، اقدام ابهام انگیز شما بوده که بدون توجیه منطقی انجام شده است... انتصاب فردی با مسائل و سوابق خاص به دلایلی که خود می‌دانید در تریبون‌های عمومی قابل بیان نیست، به سمتی عالی در منطقه آزاد چابهار در شرایطی که حتی مولوی عبدالحمید، امام جمعه و نمایندگان مجلس از این فرد حمایت نکرد و تنها با توصیه برخی نزدیکان‌تان این انتصاب صورت گرفته است.. انتصاب فردی به سمت عالی در منطقه آزاد اروند که فاقد تحصیلات و تخصص لازم در این حوزه بوده...»

گفتنی است پیرامون فسادهای نجومی در جمهوری اسلامی، علاوه بر این‌که گاهی تعدادی از آن‌ها رسانه‌ای می‌شود (فساد سه هزار میلیاردی، بابک زنجانی، شهرام جزایری، خاوری و ..)، دو روز پیش هم اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «بسیاری از فسادها هنوز علنی نشده است.»

۱