«تونستان» آمد

نخستین شبکه اجتماعی کارتونی فارسی با هدف قدرت بخشیدن به شهروندان راه‌اندازی شد

تعداد بازدید کنندگان: ۲۶۱
شبکه اجتماعی-کارتونی تونستان امروز آغاز به کار کرد. کاربران می‌توانند با استفاده از شخصیت‌های کاریکاتوری و پس‌زمینه‌ها و امکانات دیگر، خود خالق آثار جدیدی باشند وکارتون‌هایی از کاراکترهای موجود بسازند.

 toonistan.com نخستین پروژه موسسه غیر انتفاعی «مرکز بین‌المللی آگاهی‌بخشی و ارتباطات شهروندی» کانادا است. شبکه جهانی دفاع از کارتونیست‌ها نیز هم‌کار این طرح کارتونی-اجتماعی است.

این شبکه اجتماعی کارتونی با هدف گسترش آزادی بیان و بخشیدن صدا به شهروندان محروم از آزادی بیان است. تونستان تدریجا توسط اعضای خود و بر پایه قوانین رسانه‌ای کانادا اما با هدف گسترش آزادی بیان اداره خواهد شد.

این شبکه اجتماعی بر اساس تجربه سایت «خودتونز» مجددا طراحی و به شکل یک شبکه اجتماعی اجرا شده است. سایت خودتونز تنها این امکان را به کاربر می‌داد که در هر چارچوب، تنها با ۲ کاراکتر و در قالب‌های محدود، کارتون بسازد.

این بار اما در سایت تونستان، کاربران می‌توانند با هر تعداد کاراکتر و حتی عکس‌ها و طرح‌های بارگذاری( آپلود) شده خودشان، کارهای جدیدی بسازند

نیک آهنگ کوثر، یکی از مجریان طرح به خودنویس گفت: «این کار نتیجه دو سال کار مداوم و خلاقیت گروهی از طراحان وب ۲.۰ و کارتونیست و کاریکاتوریست‌ها است. این کار در درجه اول برای شهروندانی است که ایده‌های طنزآمیز دارند اما فرصت طراحی ندارند یا کشیدن کارتون و کاریکاتور برای‌شان راحت نبوده است.»

بیشتر پس زمینه‌ها و شخصیت‌های کاریکاتوری این مجموعه توسط هنرمندان ایرانی-کانادایی با هدف قرارگیری در فضایی کارتونی طراحی و اجرا شده است.

به گفته کوثر، این پروژه می‌تواند ابزاری در اختیار شهروندان برای انتقال پیام‌های‌شان به شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی باشد. شهروندان حتی می‌توانند ایده‌ها و پیشنهادهای خودشان را برای برنامه‌های تلویزیونی ارائه کنند و در شبکه‌های اجتماعی آن برنامه‌ها قرار دهند.

کاربران هم‌چنین می‌توانند با بزرگ و کوچک کردن کاراکترها، استفاده از بالون‌های مختلف برای قرار دادن متن، فونت‌های مختلف و قالب‌های متفاوت، تنوع کار را بیشتر کنند.

در این مجموعه هم‌چنین تعدادی از مجریان و کارشناسان و شخصیت‌های شبکه‌های تلویزیونی حضور دارند و مخاطبان آن‌ها می‌توانند با استفاده از کاراکترهای آن‌ها، کارتون‌های جدیدی خلق کنند.

از شبکه بی‌بی‌سی، مسعود بهنود، صادق صبا، فرناز قاضی زاده و مهدی پرپنچی و از صدای آمریکا، مهدی فلاحتی، سامان اربابی، آرش سبحانی و مسیح علی‌نژاد حضور دارند. شبکه من و تو با «دکتر کپی»، پانته‌آ مدیری و امید خلیلی تجریشی در «تونستان» حضور دارد و کاراکترهای جدیدی برای این شبکه‌ها تدریجا به مجموعه اضافه خواهد شد.

کامبیز حسینی نیز که با برنامه «پولتیک» در اینترنت حاضر است، بخش خودش را در تونستان دارد.

هم‌چنین چهره‌های تلویزیونی معروفی چون علیرضا نوری‌زاده، شهرام همایون، بهرام مشیری نیز در بخش روزنامه‌نگاران و تحلیل‌گران حاضرند.

برخی از کاراکترها از جمله سید علی خامنه‌ای، محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی در حالت‌های مختلف طراحی شده‌اند و مجریان تلویزیونی نیز در حالت‌های متفاوتی طراحی شده و خواهند شد.

به گفت نیک آهنگ کوثر، با هم‌کاری کارتونیست‌های ایرانی، کانادایی و تدریجا هنرمندانی از نقاط مختلف جهان، این مجموعه برای استفاده در کشورهای مختلف آماده می‌شود.

در صفحه معرفی سایت آمده است: «تونستان با هم‌کاری شبکه جهانی دفاع از کارتونیست‌ها، از هنرمندان طنزپردازان تصویری برای خلق کاراکترهای یاری می‌طلبد تا این شبکه، وسیله‌ای قدرتمند برای رساندن ندای شهروندان در سراسر جهان باشد.»

علاقه‌مندان می‌توانند با عضویت در تونستان، «پروفایل» خود را داشته باشند، کار دیگران را «لایک» کنند و آثار خود و مورد علاقه‌شان را در فیس‌بوک، بالاترین، توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذراند.

هم‌چنین، در صورت اعتراض به انتشار اثری بر پایه قواعد «روش کاربری»، می‌توانند به مدیران سایت برای بررسی مجدد خبر دهند. 

به گفته کوثر، فیلم‌های آموزشی کار با تونستان نیز به زودی در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

بیوگرافی بسیاری از کاراکترهای تونستان در بخش طنز خودنویس معرفی خواهد شد.

۳.۸۳