آغاز به کار کنفرانس دو روزه «جامعه مدنی و دموکراسی» در تورنتو

کنفرانس دو روزه جامعه مدنی و جامعه مدنی در ایران، بامداد امروز در تورنتو آغاز به کار کرد. در این همایش، کارشناسان و فعالان شناخته شده‌ای از جمله حسن یوسفی اشکوری، اکبرگنجی، فاطمه حقیقت‌جو، امید معماریان، کریم سجادپور، مهرانگیز کار، مهرزاد بروجردی، نازیلا فتحی و رامین جهانبگلو شرکت می‌کنند.

رامین جهانبگلو، یکی از دست اندرکاران این همایش گفت که سه بخش متعلق به دانشگاه تورنتو حامیان مالی این کنفرانس هستند. جهانبگلو همچنین گفت «متاسفانه ثروتمندان ایرانی در این برنامه مهم مشارکت نکرده‌اند».

جهانبگلو معتقد است که با وجود آکادمیک بودن این برنامه، تاثیراتش فراتر از محدوده دانشگاهی است.

حضور سه نفر از از شرکت کنندگان در کنفرانس برلین در این برنامه جالب توجه است. حسن یوسفی اشکوری، اکبر گنجی و مهرانگیز کار از جمله سخنرانان این گردهمایی هستند. ده سال پیش، این سه بعد از بازگشت به ایران، بازداشت شدند. البته این سه پس از شرکت در این کنفرانس قصد بازگشت ندارند.

سخنرانان آغازین

در نخستین پنل این کنفرانس که بامداد امروز برگزار شد، سخنرانان در باره جامعه مدنی و حکومت در ایران سخنرانی کردند.

دکتر مجتبی مهدوی، استاد دانشگاه البرتای کانادا، کریم سجادپور از بنیاد کارنگی آمریکا، دکتر پیمان وهاب‌زاده، استاد دانشگاه ویکتوریای کانادا و فرزین دحدت از کالج واسار سخنرانان بخش اولیه کنفرانس بودند که به بحث در باره تحولات جامعه مدنی و تحولات دموکراتیک، تاثیر خشونت، گفتمان اصلاحی و قدرت در ایران پرداختند.

 مباحث دیگر طرح شده، تحول اجتماعی ایران از زمان انقلاب مشروطه تا زمان انقلاب اسلامی ایران، دموکراسی و انقلاب اسلامی، جنبش سبز و نحوه قدرت‌گیری جامعه مدنی ایران بود.

۳.۶۷